b

AWARDS 2017

Awards, Gold Prizes and Trophies
based on the Adjudicators' recommendations.

Alexandre

Adams

50

Piano

3M Canada

Hailey

Baarda

50

Piano

3M Canada

Daniel

Butler

50

Piano

3M Canada

Grace

Cao

50

Piano

3M Canada

Nesu

Chimhanda

50

Piano

3M Canada

Belanah

Condon

50

Piano

3M Canada

Abigail

Henein

50

Piano

3M Canada

Dominik

Kawa

50

Piano

3M Canada

Eva

Klimchuk

50

Piano

3M Canada

Khoa-Vinh

Lai

50

Piano

3M Canada

Samuel

Lesarge

50

Piano

3M Canada

Jude

Lubos

50

Piano

3M Canada

Valerie

Mao

50

Piano

3M Canada

Maren

Peddle

50

Violin

3M Canada

Daniela

Raz

50

Vocal

3M Canada

Natalya

Sanatani

50

Piano

3M Canada

Harini

Satheeskumar

50

Piano

3M Canada

Esme

Sawyer

50

Piano

3M Canada

Nathan

Starczewski

50

Piano

3M Canada

Audrey

Wade

50

Piano

3M Canada

Kevin

Alexander

500

Piano

Phyllis Anderson Memorial

Sandra

Huang

200

Piano

M.F. Arnsby Property Management

Jasmine(Ryu Won)

Kang

200

Piano

M.F. Arnsby Property Management

Khoa –Yen

Lai

200

Piano

M.F. Arnsby Property Management

Daniel (Yuchuan)

Li

200

Piano

M.F. Arnsby Property Management

Hannah

Salamon

200

Piano

M.F. Arnsby Property Management

Rachel

Wohlgemut

200

Piano

M.F. Arnsby Property Management

Noha

Haidar

100

Flute

Frank K. Barrett Memorial

Diane

Kim

100

Flute

Frank K. Barrett Memorial

Seoyoon

Kim

100

Flute

Frank K. Barrett Memorial

Riley

Stevenson

100

Trumpet

Frank K. Barrett Memorial

Tyler

Tran

100

Trombone

Frank K. Barrett Memorial

William

Cramp

50

Speech Arts

Karin H. Barth - Frank Van Zeist Memorial

Aidan

Wojtak–Hissong

50

Speech Arts

Karen H. Barth - Frank Van Zeist Memorial

Erik

Ge

100

Piano

Berkshire Beavers Square Dance Club

Benjamin

Kubica

100

Piano

Berkshire Beavers Square Dance Club

Ryan

Lam

100

Piano

Berkshire Beavers Square Dance Club

 

Wesley Knox U.C.

100

Church Choir

Bill & Eva Bettger

James

Deacon

100

Musical Theatre

John W. Bullock Memorial

Tina

Huan

100

Piano

John W. Bullock Memorial

Amy

Kwon

100

Violin

John W. Bullock Memorial

Clara

Salamon

100

Piano

John W. Bullock Memorial

Elizabeth

vant Voort

100

Viola

John W. Bullock Memorial

Thomas

Paterson

100

String

Jan Burroughs Memorial

Yumi

Truong

50

Piano

Charlotte Cleland

Mandy

Wang

50

Piano

Charlotte Cleland

Cosette

Joulin

50

Woodwinds

Don & Helen Collier Memorial

Aditya

Deshpande

50

Woodwinds

Don Dunne Memorial

Sophia

Tanaka

50

Woodwinds

Don Dunne Memorial

 

Sir Wilfrid Laurier S.S.

500

Choral/instrumental

Marlene & Gerald Fagan - Choir accompanied by Orchestra

 

Sir Frederick Banting S.S

100

Choir

Ken Fleet

Caitlin

Daley

50

Harp

Kathleen Gahagan

Alissa

Overbeek

50

Harp

Kathleen Gahagan

Dylan

Baarda

50

Euphonium

Paula Gysbers

Adam

Kim Lassche

50

Clarinet

Paula Gysbers

Ava

Del Vasto

50

Piano

C.O. "Hank" Hanbidge Memorial

Ava

Easton

50

Piano

C.O. “Hank” Hanbidge Memorial

 

Byron Somerset P.S.

100

Ensemble

Neil Harrington

 

H.B. Beal S.S.

500

Choir

Jack & Barbara Hay Foundation

Maxim

Fedorov

100

Piano

Hayman Construction

Levi

Redekop

50

Piano Duet

Hayman Construction

Reuben

Redekop

50

Piano Duet

Hayman Construction

Jonathan

Renaud

100

Piano

Hayman Construction Award

 

Medway HS

500

Choir

Jack & Barbara Hay Foundation

Matthew

Bermudez

100

Vocal

“Bernie” Jackson Memorial

Christian

Haworth

100

Vocal

“Bernie” Jackson Memorial

Jessica

Baird

50

Piano

Nelson & Marguerite Johnson Memorial

Qingkang

Huang

50

Piano

Nelson & Marguerite Johnson Memorial

Gweneth

Martin

50

Piano

Nelson & Marguerite Johnson Memorial

Silas

Redekop

50

Piano

Nelson & Margeurite Johnson Memorial

Levi

Tolton

50

Piano

Nelson & Marguerite Johnson Memorial

 

Sir Wilfrid Laurier SS

100

Choir

Karen Schuessler Singers

 

Mountsfield P.S.

250

O Canada

Kiwanis Club of Forest City-London – Canada’s 150th

 

Sir Frederick Banting S.S.

250

O Canada

Kiwanis Club of Forest City-London – Canada’s 150th

 

Byron Somerset P.S.

50

O Canada

Kiwanis Club of Forest City-London – Canada’s 150th

Cynthia

Cepeda

50

Canada’s 150th

Kiwanis Club of Forest City-London

Emma

Davis

50

Canada’s 150th

Kiwanis Club of Forest City-London

Ethan

Edgar

50

Canada’s 150th

Kiwanis Club of Forest City-London

Emilio

Fonseca

50

Canada’s 150th

Kiwanis Club of Forest City-London

Candice

Gamble

50

Canada’s 150th

Kiwanis Club of Forest City-London

Mica

Guelmo

50

Canada’s 150th

Kiwanis Club of Forest City-London

Karyn

Harris-Paschink

50

Canada’s 150th

Kiwanis Club of Forest City-London

Sophie

Hicks

250

Composition

Kiwanis Club of Forest City-London – Canada’s 150th
- Runner Up Intemediate Original Musical Composition

 

Wilfrid Jury P.S.

100

Participation

Kiwanis Club of Forest City-London Trust -

Adam

Kim Lassche

250

Composition

Kiwanis Club of Forest City-London – Canada’s 150th
- Runner Up Original Musical Composition

 

Knollwood Park P.S.

50

Canada’s 150th

Kiwanis Club of Forest City-London - Canada’s 150th

Benjamin

Kubica

750

Composition

Kiwanis Club of Forest City-London
– Canada’s 150th - Intermediate Original Composition

Daniel (Yuchuan)

Li

50

Canada’s 150th

Kiwanis Club of Forest City-London

Dan

Luong

750

Composition

Kiwanis Club of Forest City-London – Canada’s 150th
– Senior Original Musical Composition

Nikolai

Meijer

150

Junior Speech Arts Composition

Kiwanis Club of Forest City-London - Canada’s 150th

 

Rick Hansen P.S.

50

Canada’s 150th

Kiwanis Club of Forest City-London – Canada’s 150th

Susannah

Salamon

750

Composition

The Kiwanis Club of Forest City-London – Canada’s 150th – Junior Original Composition

Russell

Seck

250

Composition

Kiwanis Club of Forest City-London – Canada’s 150th
- Runner-Up Junior Original Musical Composition

Eesha

Sharma

50

Canada’s 150th

Kiwanis Club of Forest City-London – Canada’s 150th

Marcel

Sokalski

1000

Vocal

Kiwanis Club of Forest City-London – Rose Bowl Winner

Ethan

Sue

50

Canada’s 150th

Kiwanis Club of Forest City-London

 

Sir Frederick Banting S.S .

125

Participation

Kiwanis Club of Forest City-London - Harriett Kelly Trust

Anna

Klimchuk

75

Piano

Kiwanis Club of Forest City-London Trust
- Charles Ha Memorial

Asha

Chawla

50

Vocal

Kiwanis Club of Forest City-London Trust - A.R. White Memorial

 

London Central S.S.

250

Participation

Kiwanis Club of Forest City-London Trust
- Harriett Kelly Award

Zachary

Giffin

50

Piano

Kiwanis Club of Forest City-London Trust
- W. Eric McIlroy Memorial

Yuejia

Su

75

Piano

Kiwanis Club of Forest City-London Trust- Robert T. Jones Memorial

Luke

Krawczak

50

Piano

Kiwanis Club of Forest City-London
- W. Eric McIlroy Memorial

Maja

Lindsay

50

Piano

Kiwanis Club of Forest City-London Trust – Stewart Thompson Memorial

Trissy

Liu

50

Piano

Kiwanis Club of Forest City-London Trust
-W. Eric McIlroy Memorial

Nicole

Tan

75

Vocal

Kiwanis Club Forest City-London Trust
- E. & M. McBain Memorial

Neelesh

Nayak

50

Piano

Kiwanis Club of Forest City-London Trust
-W. Eric McIlroy Memorial

Aiden

Power

50

Piano

Kiwanis Club of Forest City-London Trust
– Eila Alford Memorial

Allyson

Robertson

50

Piano

Kiwanis Club of Forest CityTrust-London
- W. Eric McIlroy Memorial

Angela

Zhao

50

Piano

Kiwanis Club of Forest City-London Trust
-W. Eric McIlroy Memorial

Shannon

Wijnker

100

Canada’s 150th

Kiwanis Club of Forest City-London

Hayden

Wong

75

Alto Saxophone

Kiwanis Club of Forest City-London Trust
– Aaron Cole Memorial

 

Rick Hansen P.S.

 

50

Recorder Ensemble

Kiwanis Club of Forest City-London Trust
– Elia Alford Memorial

Daniel

Kawa

75

Piano

Kiwanis Club of Middlesex

Alisa

Zhu

50

Piano

Kiwanis Club of Middlesex

Emma

Butler

75

Vocal

Kiwanis Club of Middlesex

Andrew

Liu

50

Piano

Kiwanis Club of Middlesex

Malcolm

Nur

50

Piano

Kiwanis Club of Middlesex

Kunny

Park

50

Cello

Kiwanis Club of Middlesex

Lily

Richards

100

Cello

Kiwanis Club of Middlesex

Calean

Shimizu

50

Piano

Kiwanis Club of Middlesex

Walker

Shuey-Wilson

50

Cello

Kiwanis Club of Middlesex

Saige

Soares

50

Cello

Kiwanis Club of Middlesex

Cintia

Thanukkody

50

Cello

Kiwanis Club of Middlesex

Dylan

Wong

100

String Bass

Kiwanis Club of Middlesex

Mimi

Zhang

75

Piano

Kiwanis Club of Middlesex

Daniel

Zhong

50

Piano

Kiwanis Club of Middlesex

Lili

Ahopelto

500

Piano Competition

Kiwanis Music Festival

Lili

Ahopelto - Rose Bowl Entrant

500

Piano

Kiwanis Music Festival

 

Byron Somerset P.S

150

Participation

Kiwanis Music Festival

Maya

Chawla

50

Vocal

Kiwanis Music Festival

Zachary

Dikih

50

Guitar

Kiwanis Music Festival

Edward

Feng

50

Piano

Kiwanis Club of Middlesex

Madeline

Hall

50

Guitar

Kiwanis Music Fesival

Sean

Kao

250

Piano

Kiwanis Music Festival – Kiwanis Senior Piano Competition

Joshua

Lee - Rose Bowl Entrant

500

String

Kiwanis Music Festival

Dan

Luong

250

Piano - Senior

Kiwanis Music Festival

James

Nickoli

50

Guitar

Kiwanis Music Festival

 

L.B. Pearson School for the Arts

250

Participation

Kiwanis Music Festival

Caelan

Shimizu

50

Guitar

Kiwanis Music Fesival

Patrick

Smithers.-Rose Bowl Entrant

500

Trumpet

Kiwanis Music Festival

Marcel

Sokalski

500

Vocal

Kiwanis Music Festival of London - Rose Bowl Winner

Marcel

Sokalski

500

Vocal

Kiwanis Music Festival

Audrey

Tanaka

50

Violin

Kiwanis Music Festival

Lela

Tamas

100

Vocal

Kiwanis Music Festival

Maia

Mortimer

100

String

KMF Trust - W.L. “Bill” Cleland Memorial

Ishiro

Ogawa

100

String

KMF Trust - W. L. "Bill” Cleland Memorial

Zachary

Ped

75

Piano

KMF Trust - W. L. “Bill” Cleland Memorial

Evelyn

Morrison

75

Piano

KMF Trust - W. L. “Bill” Cleland Memorial

Zoe

Mitchell

75

Piano

KMF Trust - W. L. “Bill” Cleland Memorial

Shiyin

Yu

75

Piano

KMF Trust - W. L. “Bill” Cleland Memorial

Hao

Li

100

Piano

Kiwanis Music Festival Trust - Kiwanis Club Thames Valley

Graham

Lumsden

125

Brass

Kiwanis Music Festival Trust - Ken Wooster

Katrina

Wohlgemut

100

Piano

Kiwanis Music Festival Trust - Kiwanis Club Thames Valley

Laohnorian

Madani

100

Piano

Kiwanis Music Festival Trust- Kiwanis Club Thames Valley

Bret

Trampleasure

100

Violin

Kiwanis Music Festival Trust - Kiwanis Club Thames Valley

Sophia

Yuan

100

Piano

Kiwanis Music Festival Trust - Kiwanis Club Thames Valley

 

Wilfrid Jury P.S.

100

Canada’s 150 th

Kiwanis Music Festival

Jamie

Kang

75

Piano

Kiwanis Club of Middlesex

Katherine

Klassen

50

Cello

Kiwanis Club of Middlesex

Jojo

Koch

50

Piano

Kiwanis Club of Middlesex

Lianna

Kruger

75

Piano

Kiwanis Club of Middlesex

Jessica

Lee

50

Cello

Kiwanis Club of Middlesex

Angela

Salamon

50

Piano

Kiwanis Club of Middlesex

.

Catholic Central H.S

500

Choir

Kiwanis Club of North London
- S.S. Body of Work for Choir

 

London Central S.S.

500

Band

Kiwanis Club of North London
- S.S. Body of Work for Band

 

London Central S.S.

500

Orchestra

Kiwanis Club of North London
- S.S. Body of Work for Orchestra

Henry

Lee

100

Violin

Dr. & Mrs. Ley

Miraya

Agrawal

100

Vocal

Lutheran Social Services

 

Sir Frederick Banting S.S.

100

Percussion

Lutheran Social Services - Drum Line

 

Sir Frederick Bantng S.S.

250

Choir

Lutheran Social Services

Lilly

Bartlam

100

Vocal

Lutheran Social Service

Kim

Benke

50

Woodwind

Lutheran Social Services

Adam

Bishara

100

Vocal

Lutheran Social Services

Nicole

Bryant

100

Vocal

Lutheran Social Services

Daniel

Butler

100

Vocal

Lutheran Social Services

Emma

Butler

100

Vocal

Lutheran Social Services

Alysha

Child

100

Vocal

Lutheran Social Services

Jessica

deKort

75

Vocal

Lutheran Social Services

Aris

Dhanoa

100

Vocal

Lutheran Social Services

Jordan

Dikih

50

Guitar

Lutheran Social Services

Josh

Easterhouse

50

Percussion

Lutheran Social Services

 

Forest City School
for Talent Education

200

String Ensemble

Lutheran Social Services

Jessica

Gyamfi

50

Percussion

Lutheran Social Services

Oliver

Horak

50

Piano

Lutheran Social Services

Sissy

Huan

50

Piano

Lutheran Social Services

Tina

Huan

100

Violin

Lutheran Social Services

Claire

Jones-Fright

75

Vocal

Lutheran Social Services

Claire

Jones-Fright

100

Violin

Lutheran Social Services

Jakob

Kaminski

100

Piano

Lutheran Social Services

Jasmine (Ryu Won)

Kang

100

Violin

Lutheran Social Services

Kennedy

Kimber-Johnson

1250

Pipe Organ

Lutheran Social Services - Paul Westermeyer Award

Eric

Klassen

50

Violin

Lutheran Social Services

Ryan

Krause

100

Vocal

Lutheran Social Services

Helena

Krstic

75

Vocal

Lutheran Social Services

Arden

Law

75

Vocal

Lutheran Social Services

Jennifer

Lee

50

Violin

Lutheran Social Services

Minji

Lee

50

Violin

Lutheran Social Services

Kenzie

Lewis

50

Vocal

Lutheran Social Services

Daniel

Li

75

Piano

Lutheran Social Services

Ballerina

Liang

50

Violin

Lutheran Social Services

Cindy

Li

50

Speech Arts

Lutheran Social Services

Yeqian (Anna)

Liu

50

Piano

Lutheran Social Services

Sarah

Looby

50

Violin

Lutheran Social Services

Anastasia

Loshkin

50

Piano

Lutheran Social Services

Olivia

Lourenco

100

Vocal

Lutheran Social Services

Maricin

Marsolais

50

Violin

Lutheran Social Services

Eliza

Naftel

25

Harp

Lutheran Social Services

Sarah

Onyango

50

Piano

Lutheran Social Services

Julia

Payne

75

Vocal

Lutheran Social Services

Laura

Pond

100

Vocal

Lutheran Social Services

Aine

Pucchio

75

Vocal

Lutheran Social Services

Nora

Ross

100

Vocal

Lutheran Social Services

Annie

Ruan

50

Clarinet

Lutheran Social Services

Blake

Scatcherd

100

Vocal

Lutheran Social Services

Mayuri

Sothynathan

100

Vocal

Lutheran Social Services

Mithila

Sothynathan

75

Vocal

Lutheran Social Services

Amy

Spence

100

Vocal

Lutheran Social Servics

Julianna

Spence

100

Vocal

Lutheran Social Services

Owen

Spicer

1250

Pipe Organ

Lutheran Social Services

Mackenzie

Spoelstra

100

Vocal

Lutheran Social Services

Tommy

Sydor

100

Guitar

Lutheran Social Services

Anna

Turkstra

75

Vocal

Lutheran Social Services

Jade

Vaughn

100

Vocal

Lutheran Social Services

Rhonda

Walsh

75

Vocal

Lutheran Social Services

 

Wesley Knox U.C. Youth Choir

250

Choir/Pipe Organ

Lutheran Social Services


Felicia

Wilson

100

Vocal

Lutheran Social Services

Hayden

Wong

50

Violin

Lutheran Social Services

Bingxin

Yang

50

Violin

Lutheran Social Services

Reese

Yue

50

String

Lutheran Social Services

Lydia

Zadorsky

100

Vocal

Lutheran Social Services

Allyson

Zheng

50

Violin

Lutheran Social Services

Hayden

Baertsoen

100

Vocal

Betty & Don McIntosh

Alexander

Friesen

100

Piano

Marion Miller

Elizabeth

Miller

100

Piano

Marion Miller

Hannah

Henein

100

Piano

Robert J. “Bob” Morris Memorial

tba

tba

00

Tuition

National Music Camp - $250 Tuition

Abby

Benedict

00

Tuition

National Music Camp - $250Tuition

Ethan

Edgar

00

Tuition

National Music Camp - $250 Tuition

John

Wojcik

00

Tuition

National Music Camp - $250 Tuition (Viola)

Angelina

Foster del Mundo

25

Speech Arts Int.

Bruce Nelson Memorial

Piper

Jesney

25

Speech Arts Junior

Bruce Nelson Memorial

 

Lester B. Pearson P.S.

50

Choir

Bruce Nelson Memorial

Shannon

Palmer

100

Vocal

Ontario Alpha Zeta Master Chapter

Rachel

Boyce

100

Piano

Ontario Registered Music Teachers Association

Vanessa `

Eng

100

Piano

Ontario Registered Music Teachers Association
- Anne Marie Green Memorial

Julia

Friesen

100

Piano

Ontario Registered Music Teachers Association

Emily

Lao

100

Piano

Ontario Music Teachers Association
- Anne Marie Green Memorial

Emily

Tam

200

Piano Senior

Ontario Registered Music Teachers Association
- Sylvia Novak Memorial

Matthew

Zhou

200

Piano

Ontario Registered Music Teachers Association
– Zoe Whatley Memorial

Madeline

Bennett

100

Vocal

Denys M. Perkin Memorial

Elizabeth

Drozd

100

Vocal

Denys M. Perkin Memorial

Emma

Harmos

100

Vocal

Denys M. Perkin Memorial

Connor

Hunter

100

Voca

Denys M. Perkin Memorial

Hannah

MacArthur

100

Vocal

Denys M. Perkin Memorial

Izabella

Majewska

100

Vocal

Denys M. Perkin Memorial

 

London Central S.S.

100

Band

London Police Boys Band Alumni
– Finlay Carroll Memorial

 

Sir Frederick Banting S.S.

200

Band

Police Boys Band Alumni - Martin Boundy Memorial

Nicole

Tan

1000

Pipe Organ

Royal Canadian College of Organists
- Lansing McDowell Memorial

 

Byron Somerset P.S.

200

Choir

Dr. Lynda E. Robins - Michael H. Farrow Memorial

Angelina

Foster delMundo

25

Speech Arts

Retired Women Teachers London-Middlesex

Piper

Jesney

25

Speech Arts Junior

Retired Women Teachers London-Middlesex

Claire

Jones-Fright

25

Speech Arts Senior

Retired Women Teachers London-Middlesex

 

 

600

Pipe & Drum

Jim & Bev Scott - Mark Howard Memorial
- Charles & Mary Scott Memorial
- Hilda White Memorial

Sarah

Cupit

50

Cello

Terry Sefton - unaccompanied Sr. Bach

Kunny

Park

25

Cello

Terry Sefton - unaccompanied Jr. Bach

Lily

Richards

25

Cello

Terry Sefton - unaccompanied Jr. Bach

Claire

Latosinsky

150

Vocal

William Melville Spencer Chapter IODE

Katherine

Latosinsky

150

Vocal

William Melville Spencer Chapter IODE

Amy

Kwon

25

String Duo

Sharie St. John

Hannah

Yaremko

25

String Duo

Sharie St. John

 

Wilfrid Jury PS

300

Choir

Brian & Carol Strachan – Body of Work

Ana

Nikolova

100

Violin

Irene Tandberg - unaccompanied Jr. Bach

 

Medway H.S.

100

Choir

Earle Terry Singers Alumnae

Benjamin

Asokanthan

100

Piano

Dist. Lt. Gov. Ken & Joyce Thomson in Honour of the 100th Anniversary of Kiwanis

Madeline

Hall

100

Piano

Dist. Lt. Gov. Ken & Joyce Thomson in Honour of the 100th Anniversary of Kiwanis

Ben

Lockie

100

Piano

Dist. Lt. Gov. Ken & Joyce Thomson in Honour of the 100th Anniversary of Kiwanis

Hugo

Russell

250

Piano

Women’s Canadian Club -Kathryn Sells Memorial

Susannah

Salamon

250

Piano

Women’s Canadian Club – Susannah Salamon

Daniel

Alexander

75

Piano

Jim & Sandra Weaver

Tabitha

Graham

75

Piano

Jim & Sandra Weaver

Zoe

Brown

50

Vocal

Dr. & Mrs. Wojcik

Sarah

Cupit

100

Cello

Dr. & Mrs. Wojcik

Hannah

Burgsma

100

Harp

Richard A.Yake

Eliza

Naftel

25

Harp

Richard A. Yake

Dimitri

Krougly

250

Piano Duet

Yanchus –Hibbard Studios

Nellie

Krougly

250

Piano Duet

Yanchus –Hibbard Studios

 

Awards $36,525.00

Gold Prizes $4,750

Tuitions $1,000.00

 

If you would like to contribute to the Awards Fund,
please contact:


Our object is not to gain a prize or to defeat a rival
but to pace one another on the road to excellence.
Sir Walford Davies