Secondary School Trophy Winners Festival 2018

 

Class

TROPHY NAME

DESCRIPTION

RECIPIENT

CONDUCTOR

8501

Alex Clark Memorial

Choir - Challenge Class

H. B. Beal S.S.

David Weaver

8502

Dawson Woodburn Memorial

Mixed Voice Choir - Class “A”  

Catholic Central H. S.

Don Sills

8503

Frank Barrett  Memorial

Mixed Voice Choir - Class “B”

London District Christian S. S.

Matthew Atkins

8504

Scott's Highland Services

Chamber Choir - up to  30 voices

Catholic Central H.S.

Don Sills

8505

Karen Schuessler Singers & $100 award

Mixed Voice Choir - S.A.B.

Strathroy District Collegiate Institute

Andrew Virtue

8506

Sandi Mennill

Spirituals / African

Medway High School

Kathy

McNaughton

8508

Earle Terry Singers Alumnae  Plaque & $100

Female S.S.A.

Medway High School

Kathy

McNaughton

8510

William Zadorsky

Madrigal Ensemble S.A.T.B.

Catholic Central H.S.

Don Sills

8511

Oriana 

Madrigal Ensemble - to 8 voices  

Sir Frederick Banting S.S.

Kristin Darsaut

8514

Marlene and Gerald Fagan

Combined choral/instrumental

Catholic Central H.S.

Carolyn Martinelli and Don Sills

9300

Martin Boundy Memorial

Band - Challenge Class

Sir Frederick Banting S.S

Nigel Evans

9302

Finlay Carroll Memorial

Band - Class “A”                    

Sir Frederick Banting S.S

Nigel Evans

9303

Kiwanis

Band - Class “B”

Central Elgin C. I.

Tim Gordon

9304

Needham

Band - Class “C”  

St. Andre Bessette S.S.

John Vermue

9305

Don McKellar Memorial

Band - Challenge Gr. 9 & 10 only

London Central S.S.

R.J. Wieczor

9306

Scott Clark

Band - Grades  9 & 10 only

London Central S.S.

R.J. Wieczor

9310

Lewis Family

Band - March Class

H. B. Beal S.S.

Eric Heidenheim

9312

Michael Lewis

Band - Canadian Composer                             

Oakridge S.S.

Deb Wales

9321

Kiwanis Challenge

Stage Band - Class “A”

Oakridge S.S.

Matthew Barby

9322

Phil Murphy Rose Bowl    

Stage Band - Class “B”

Central Elgin C. I.

Tim Gordon

9323

Gary Kerhoulas Plaque

Stage Band  - Gr. 9 & 10 only

Sir Frederick Banting S.S

Jennifer Emke

9325

London Jazz Society Plaque

Dixieland Jazz Combo

No entry

 

9326

London Jazz Society Plaque

Contemporary Jazz Combo

Oakridge S.S. 

 

Deb Wales

9328

Guy Lombardo Memorial

Guy Lombardo Class

No entry

 

9517

Stephen Wolsley

Chamber Orchestra

London Central S.S.

Imraan Haq

9601

Armand L. Manness Memorial

Symphony Orchestra - Challenge            

No entry

 

9602

Stan Kopac  Memorial

Symphony Orchestra - Class“A”   

London Central S.S.

Imraan Haq

9604

Bruce Richardson

Solo - Orchestral Accompaniment

London Central S.S.

Imraan Haq

9605

Henry Boldt

Senior String Orchestra     

London Central S.S.

Imraan Haq

9607

Festival Directors

Symphony Orchestra - Gr 9 & 10                

No entry

 

9608

Kiwanis

String Orchestra – Class “A”
Grade 9 & 10              

Catholic Central H.S.

Carolyn Martinelli